See fazer on Wiktionary
{
"forms": [
{
"form": "fago",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "faço",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "figem",
"tags": [
"first-person",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "fiz",
"tags": [
"first-person",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "feito",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "irregular",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "gl-reinteg-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fazer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"infinitive"
]
},
{
"form": "fazer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"infinitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fazeres",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fazer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fazermos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"infinitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fazerdes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fazerem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fazendo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "feito",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"masculine",
"participle",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "feito",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "feitos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "feita",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"participle",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "feita",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "feitas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "fago",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "faço",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "fás",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fazes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fai",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "faz",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fazemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "fazedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "fazeis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "fam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "fazem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "fazia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "fazias",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fazia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fazíamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "fazíades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fazíeis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fazíais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "faziam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "figem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "fiz",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "fizem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "figeste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fizeste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "figeche",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fizeche",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fijo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fez",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fizo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "figemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "fizemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "figestes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"second-person"
]
},
{
"form": "fizestes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"second-person"
]
},
{
"form": "figérom",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"third-person"
]
},
{
"form": "fizeram",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"third-person"
]
},
{
"form": "fizérom",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"third-person"
]
},
{
"form": "figera",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "fizera",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "figeras",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fizeras",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "figera",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fizera",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "figéramos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "fizéramos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "figérades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fizéreis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "figérais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fizérades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fizérais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "figeram",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fizeram",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "farei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "farás",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fará",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "faremos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "faredes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fareis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farám",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "farão",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "faria",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farias",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faria",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "faríamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "faríades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "faríeis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "faríais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fariam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "faga",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faça",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fagas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faças",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faga",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "faça",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fagamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "façamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fagades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "façais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fagam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "façam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "figesse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fizesse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "figesses",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fizesses",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "figesse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fizesse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "figéssemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fizéssemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "figéssedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fizésseis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fizéssedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "figessem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fizessem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "figer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fizer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "figeres",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fizeres",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "figer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fizer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "figermos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fizermos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "figerdes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fizerdes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "figerem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fizerem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fai",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faz",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faga",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "faça",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fagamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "façamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "fazede",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fazei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fagam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "façam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "nom fagas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "nom faças",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "nom faga",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "nom faça",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "nom fagamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "nom façamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "nom fagades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "nom façais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "nom fagam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "nom façam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"third-person"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "gl-reinteg-conj"
}
],
"lang": "Galician",
"lang_code": "gl",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Galician entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Galician verbs ending in -er",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 6 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"reintegrationist spelling of facer"
],
"id": "en-fazer-gl-verb-6VEdLUMU",
"links": [
[
"facer",
"facer#Galician"
]
]
}
],
"word": "fazer"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "lad",
"2": "osp",
"3": "fazer"
},
"expansion": "Old Spanish fazer",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "lad",
"2": "la",
"3": "facio",
"4": "facere"
},
"expansion": "Latin facere",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "es",
"2": "hacer"
},
"expansion": "Spanish hacer",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Old Spanish fazer, from Latin facere. Compare Spanish hacer.",
"forms": [
{
"form": "פ׳אזיר",
"tags": [
"Hebrew"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"heb": "פ׳אזיר"
},
"expansion": "fazer (Hebrew spelling פ׳אזיר)",
"name": "lad-verb"
}
],
"lang": "Ladino",
"lang_code": "lad",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Ladino entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"to make"
],
"id": "en-fazer-lad-verb-akNDa9RO",
"links": [
[
"make",
"make"
]
],
"raw_glosses": [
"(Thessaloniki, dialectal) to make"
],
"synonyms": [
{
"word": "azer"
}
],
"tags": [
"dialectal"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Ladino entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"to do"
],
"id": "en-fazer-lad-verb-IXZV9I3e",
"links": [
[
"do",
"do"
]
],
"raw_glosses": [
"(Thessaloniki, dialectal) to do"
],
"synonyms": [
{
"word": "azer"
}
],
"tags": [
"dialectal"
]
}
],
"word": "fazer"
}
{
"derived": [
{
"_dis1": "0 0",
"word": "desfazer"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "fazer amor"
}
],
"descendants": [
{
"lang": "Fala",
"lang_code": "fax",
"word": "fel"
},
{
"lang": "Fala",
"lang_code": "fax",
"word": "ficel"
},
{
"lang": "Galician",
"lang_code": "gl",
"word": "facer"
},
{
"lang": "Portuguese",
"lang_code": "pt",
"word": "fazer"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "",
"2": "i",
"3": "I"
},
"expansion": "I",
"name": "yesno"
},
{
"args": {
"1": "Inherited"
},
"expansion": "Inherited",
"name": "glossary"
},
{
"args": {
"1": "roa-opt",
"2": "la",
"3": "faciō",
"4": "facere",
"5": "",
"g": "",
"g2": "",
"g3": "",
"id": "",
"lit": "",
"nocat": "",
"pos": "",
"sc": "",
"sort": "",
"tr": "",
"ts": ""
},
"expansion": "Latin facere",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "roa-opt",
"2": "la",
"3": "faciō",
"4": "facere"
},
"expansion": "Inherited from Latin facere",
"name": "inh+"
}
],
"etymology_text": "Inherited from Latin facere.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "roa-opt",
"2": "verb"
},
"expansion": "fazer",
"name": "head"
}
],
"lang": "Old Galician-Portuguese",
"lang_code": "roa-opt",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"glosses": [
"to do, make"
],
"id": "en-fazer-roa-opt-verb-k5eib9sg",
"links": [
[
"do",
"do"
],
[
"make",
"make"
]
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "25 75",
"kind": "other",
"name": "Old Galician-Portuguese entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"to create; to produce"
],
"id": "en-fazer-roa-opt-verb--feDl53i",
"links": [
[
"create",
"create"
],
[
"produce",
"produce"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"rhymes": "-eɾ"
}
],
"word": "fazer"
}
{
"descendants": [
{
"lang": "Ladino",
"lang_code": "lad",
"word": "azer"
},
{
"lang": "Ladino",
"lang_code": "lad",
"word": "אזיר"
},
{
"lang": "Spanish",
"lang_code": "es",
"word": "hacer"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "",
"2": "i",
"3": "I"
},
"expansion": "I",
"name": "yesno"
},
{
"args": {
"1": "Inherited"
},
"expansion": "Inherited",
"name": "glossary"
},
{
"args": {
"1": "osp",
"2": "la",
"3": "facere",
"4": "",
"5": "",
"g": "",
"g2": "",
"g3": "",
"id": "",
"lit": "",
"nocat": "",
"pos": "",
"sc": "",
"sort": "",
"tr": "",
"ts": ""
},
"expansion": "Latin facere",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "osp",
"2": "la",
"3": "facere"
},
"expansion": "Inherited from Latin facere",
"name": "inh+"
}
],
"etymology_text": "Inherited from Latin facere.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "osp",
"2": "verb"
},
"expansion": "fazer",
"name": "head"
}
],
"lang": "Old Spanish",
"lang_code": "osp",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Old Spanish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"to do"
],
"id": "en-fazer-osp-verb-IXZV9I3e",
"links": [
[
"do",
"do"
]
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Old Spanish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"to make"
],
"id": "en-fazer-osp-verb-akNDa9RO",
"links": [
[
"make",
"make"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/haˈd͡zeɾ/"
}
],
"word": "fazer"
}
{
"derived": [
{
"_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
"word": "fazer a barba"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
"word": "fazer amor"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
"word": "fazer castelos no ar"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
"tags": [
"Brazil"
],
"word": "fazer cocô"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
"word": "fazer cocó"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
"word": "fazer cu doce"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
"word": "fazer das tripas coração"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
"word": "fazer do limão uma limonada"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
"word": "fazer fita"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
"word": "fazer horas"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
"word": "fazer pouco"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
"word": "fazer sexo"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
"word": "fazer xixi"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
"word": "não fazer por menos"
}
],
"descendants": [
{
"lang": "Macanese",
"lang_code": "mzs",
"word": "fazê"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "pt",
"2": "roa-opt",
"3": "fazer"
},
"expansion": "Old Galician-Portuguese fazer",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "pt",
"2": "la",
"3": "faciō",
"4": "facere"
},
"expansion": "Latin facere",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "gl",
"2": "facer"
},
"expansion": "Galician facer",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "es",
"2": "hacer"
},
"expansion": "Spanish hacer",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "it",
"2": "fare"
},
"expansion": "Italian fare",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "pt",
"2": "ine-pro",
"3": "*dʰeh₁-"
},
"expansion": "",
"name": "root"
}
],
"etymology_text": "From Old Galician-Portuguese fazer, from Latin facere. Compare Galician facer, Spanish hacer, Italian fare.",
"forms": [
{
"form": "faço",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "fiz",
"tags": [
"first-person",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "feito",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "irregular",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "pt-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fazer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"infinitive"
]
},
{
"form": "fazer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"infinitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fazeres",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fazer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fazermos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"infinitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fazerdes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fazerem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fazendo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "feito",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "feitos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "feita",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "feitas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "faço",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "fazes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faz",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fazemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "fazeis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "fazem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "fazia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "fazias",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fazia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fazíamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "fazíeis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "faziam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fiz",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "fizeste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fez",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fizemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "fizestes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"second-person"
]
},
{
"form": "fizeram",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"third-person"
]
},
{
"form": "fizera",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "fizeras",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fizera",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fizéramos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "fizéreis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fizeram",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "farei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "farás",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fará",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "faremos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "fareis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farão",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "faria",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farias",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faria",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "faríamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "faríeis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fariam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "faça",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faças",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faça",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "façamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "façais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "façam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fizesse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fizesses",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fizesse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fizéssemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fizésseis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fizessem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fizer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fizeres",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fizer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fizermos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fizerdes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fizerem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "faz",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faze",
"source": "conjugation",
"tags": [
"Brazil",
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faça",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "façamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "fazei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "façam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "não faças",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "não faça",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "não façamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "não façais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "não façam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "fazer (first-person singular present faço, first-person singular preterite fiz, past participle feito)",
"name": "pt-verb"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"fa",
"zer"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "pt-conj"
}
],
"lang": "Portuguese",
"lang_code": "pt",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
12,
15
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
10,
14
]
],
"english": "My mother made this dress for me.",
"text": "A minha mãe fez este vestido para mim.",
"translation": "My mother made this dress for me.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"to make",
"to create; to produce"
],
"id": "en-fazer-pt-verb--I8By790",
"links": [
[
"make",
"make"
],
[
"create",
"create"
],
[
"produce",
"produce"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to make",
"to create; to produce"
],
"synonyms": [
{
"word": "produzir"
},
{
"word": "confeccionar"
}
],
"tags": [
"transitive"
]
},
{
"categories": [],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
13,
16
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
9,
18
]
],
"english": "That man committed a horrible crime.",
"text": "Aquele homem fez um crime terrível.",
"translation": "That man committed a horrible crime.",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
9,
16
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
11,
20
]
],
"english": "I answered by making an affirmative gesture.",
"text": "Respondi fazendo um gesto afirmativo.",
"translation": "I answered by making an affirmative gesture.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"to make",
"to do; to execute; to perform"
],
"id": "en-fazer-pt-verb-Ay13EoJ4",
"links": [
[
"make",
"make"
],
[
"do",
"do"
],
[
"execute",
"execute"
],
[
"perform",
"perform"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to make",
"to do; to execute; to perform"
],
"synonyms": [
{
"word": "executar"
},
{
"word": "realizar"
},
{
"word": "praticar"
}
],
"tags": [
"transitive"
]
},
{
"categories": [],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
11,
14
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
14,
18
]
],
"english": "The explosion made some buildings fall.",
"text": "A explosão fez cair alguns prédios.",
"translation": "The explosion made some buildings fall.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"to make",
"to cause to"
],
"id": "en-fazer-pt-verb-ayAQJK5h",
"info_templates": [
{
"args": {
"1": "pt",
"2": "inf<to do something> + dirobj<object made to do something>"
},
"expansion": "[with infinitive ‘to do something’ and direct object ‘object made to do something’]",
"extra_data": {
"words": [
"infinitive",
"‘to",
"do",
"something’",
"and",
"direct",
"object",
"‘object",
"made",
"to",
"do",
"something’"
]
},
"name": "+obj"
}
],
"links": [
[
"make",
"make"
],
[
"cause",
"cause"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to make",
"(auxiliary) to cause to [with infinitive ‘to do something’ and direct object ‘object made to do something’]"
],
"tags": [
"auxiliary",
"transitive"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "4 4 4 6 4 4 6 5 4 11 5 5 5 13 8 4 5",
"kind": "other",
"name": "Pages with 6 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
3,
6
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
13,
17
]
],
"english": "I've already made my bed today.",
"text": "Já fiz a cama hoje.",
"translation": "I've already made my bed today.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"to make",
"to arrange; to clean up; to tidy"
],
"id": "en-fazer-pt-verb-VJ0P7Fi4",
"links": [
[
"make",
"make"
],
[
"arrange",
"arrange"
],
[
"clean up",
"clean up"
],
[
"tidy",
"tidy"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to make",
"to arrange; to clean up; to tidy"
],
"synonyms": [
{
"word": "arrumar"
},
{
"word": "organizar"
}
],
"tags": [
"transitive"
]
},
{
"categories": [],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
7
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
3,
7
]
],
"english": "We made lunch together!",
"text": "Fizemos o almoço juntos!",
"translation": "We made lunch together!",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"to make",
"to cook; to prepare (e.g. food)"
],
"id": "en-fazer-pt-verb-2El1ZavO",
"links": [
[
"make",
"make"
],
[
"cook",
"cook"
],
[
"prepare",
"prepare"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to make",
"to cook; to prepare (e.g. food)"
],
"synonyms": [
{
"word": "preparar"
},
{
"word": "cozinhar"
}
],
"tags": [
"transitive"
]
},
{
"categories": [],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
3,
6
],
[
30,
33
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
2,
8
],
[
30,
36
]
],
"english": "I played Hansel and my sister played Gretel.",
"text": "Eu fiz de João e a minha irmã fez de Maria.",
"translation": "I played Hansel and my sister played Gretel.",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
8
]
],
"english": "to play the fool",
"text": "fazer-se de bobo",
"translation": "to play the fool",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"to play; to pretend to be"
],
"id": "en-fazer-pt-verb-Vw3Dq5NR",
"info_templates": [
{
"args": {
"1": "pt",
"2": ":de<someone>"
},
"expansion": "[with de ‘someone’]",
"extra_data": {
"words": [
"de",
"‘someone’"
]
},
"name": "+obj"
}
],
"links": [
[
"play",
"play"
],
[
"pretend",
"pretend"
]
],
"raw_glosses": [
"(intransitive) to play; to pretend to be [with de ‘someone’]"
],
"tags": [
"intransitive"
]
},
{
"categories": [],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
6,
13
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
5,
11
]
],
"english": "Both turned fifteen last month.",
"text": "Ambos fizeram quinze anos no mês passado.",
"translation": "Both turned fifteen last month.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"to turn; to reach an age; to have a birthday"
],
"id": "en-fazer-pt-verb-LbMzlZ4f",
"links": [
[
"turn",
"turn"
],
[
"reach",
"reach"
],
[
"age",
"age"
],
[
"birthday",
"birthday"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to turn; to reach an age; to have a birthday"
],
"synonyms": [
{
"word": "completar"
}
],
"tags": [
"transitive"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "4 4 4 6 4 4 6 5 4 11 5 5 5 13 8 4 5",
"kind": "other",
"name": "Pages with 6 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "4 4 4 5 4 4 5 4 4 10 5 5 5 21 7 4 4",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "8 13 4 14 5 5 5 24 12 5 6",
"kind": "other",
"name": "Portuguese entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "7 7 6 13 6 7 6 23 11 6 7",
"kind": "other",
"name": "Portuguese verbs ending in -er",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
17,
21
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
22,
26
],
[
32,
35
]
],
"english": "If you buy two, I can sell them for thirty dollars.",
"text": "Se comprar dois, faço por trinta dólares.",
"translation": "If you buy two, I can sell them for thirty dollars.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"to sell (something) [with por ‘for a given price’] (usually to make cheaper in a bargain)"
],
"id": "en-fazer-pt-verb-Btsy1dVF",
"info_templates": [
{
"args": {
"1": "pt",
"2": ":por<for a given price>"
},
"expansion": "[with por ‘for a given price’]",
"extra_data": {
"words": [
"por",
"‘for",
"a",
"given",
"price’"
]
},
"name": "+obj"
}
],
"links": [
[
"bargain",
"bargain"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to sell (something) [with por ‘for a given price’] (usually to make cheaper in a bargain)"
],
"tags": [
"transitive"
]
},
{
"categories": [],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
3,
7
]
],
"english": "I study chemistry (at university).",
"text": "Eu faço química.",
"translation": "I study chemistry (at university).",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
8,
13
],
[
30,
37
]
],
"english": "I'm taking an English course.",
"text": "Estou a fazer inglês. / Estou fazendo inglês.",
"translation": "I'm taking an English course.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"to attend a course (academic or not), to study"
],
"id": "en-fazer-pt-verb-wT9ngNDx",
"links": [
[
"attend",
"attend"
],
[
"course",
"course"
],
[
"study",
"study"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to attend a course (academic or not), to study"
],
"synonyms": [
{
"tags": [
"Brazil"
],
"word": "cursar"
}
],
"tags": [
"transitive"
]
},
{
"categories": [],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
3
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
10,
21
]
],
"english": "Two hours have passed since my uncle arrived.",
"text": "Faz duas horas que meu tio chegou.",
"translation": "Two hours have passed since my uncle arrived.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"to pass (said of time)"
],
"id": "en-fazer-pt-verb-aUziHezw",
"links": [
[
"pass",
"pass"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive, impersonal) to pass (said of time)"
],
"tags": [
"impersonal",
"transitive"
]
},
{
"categories": [],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
5,
8
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
2,
4
]
],
"english": "It’s always sunny here.",
"text": "Aqui faz sempre sol.",
"translation": "It’s always sunny here.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"to be; to occur (said of a weather phenomenon)"
],
"id": "en-fazer-pt-verb-nqT1sCxG",
"links": [
[
"be",
"be"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive, impersonal) to be; to occur (said of a weather phenomenon)"
],
"tags": [
"impersonal",
"transitive"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/faˈze(ʁ)/",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "[faˈze(h)]",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "/faˈze(ʁ)/",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "[faˈze(h)]",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "/faˈze(ɾ)/",
"tags": [
"São-Paulo"
]
},
{
"ipa": "/faˈze(ʁ)/",
"tags": [
"Rio-de-Janeiro"
]
},
{
"ipa": "[faˈze(χ)]",
"tags": [
"Rio-de-Janeiro"
]
},
{
"ipa": "/faˈze(ɻ)/",
"tags": [
"Southern-Brazil"
]
},
{
"ipa": "/fɐˈzeɾ/",
"tags": [
"Portugal"
]
},
{
"ipa": "/fɐˈzeɾ/",
"tags": [
"Portugal"
]
},
{
"ipa": "/fɐˈze.ɾi/",
"tags": [
"Portugal",
"Southern"
]
},
{
"ipa": "/fɐˈzɐ(ɾ)/",
"note": "São Miguel, Azores"
},
{
"audio": "pt-br-fazer.ogg",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/5/5d/Pt-br-fazer.ogg/Pt-br-fazer.ogg.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5d/Pt-br-fazer.ogg"
},
{
"audio": "LL-Q5146 (por)-JnpoJuwan-fazer.wav",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/9/94/LL-Q5146_%28por%29-JnpoJuwan-fazer.wav/LL-Q5146_%28por%29-JnpoJuwan-fazer.wav.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/9/94/LL-Q5146_%28por%29-JnpoJuwan-fazer.wav/LL-Q5146_%28por%29-JnpoJuwan-fazer.wav.ogg"
},
{
"audio": "LL-Q5146 (por)-Santamarcanda-fazer.wav",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/a/a0/LL-Q5146_%28por%29-Santamarcanda-fazer.wav/LL-Q5146_%28por%29-Santamarcanda-fazer.wav.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/a/a0/LL-Q5146_%28por%29-Santamarcanda-fazer.wav/LL-Q5146_%28por%29-Santamarcanda-fazer.wav.ogg"
}
],
"word": "fazer"
}
{
"forms": [
{
"form": "fago",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "fize",
"tags": [
"first-person",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "fecho",
"tags": [
"participle",
"past"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"part": "fecho",
"pres": "fago",
"pret": "fize"
},
"expansion": "fazer (first-person singular present fago, first-person singular preterite fize, past participle fecho)",
"name": "es-verb"
}
],
"lang": "Spanish",
"lang_code": "es",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "hacer"
}
],
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 6 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Spanish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Spanish verbs ending in -er",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"obsolete spelling of hacer"
],
"id": "en-fazer-es-verb-IKGANo3-",
"links": [
[
"hacer",
"hacer#Spanish"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"obsolete"
]
}
],
"word": "fazer"
}
{
"forms": [
{
"form": "fago",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "faço",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "figem",
"tags": [
"first-person",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "fiz",
"tags": [
"first-person",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "feito",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "irregular",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "gl-reinteg-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fazer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"infinitive"
]
},
{
"form": "fazer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"infinitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fazeres",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fazer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fazermos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"infinitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fazerdes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fazerem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fazendo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "feito",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"masculine",
"participle",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "feito",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "feitos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "feita",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"participle",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "feita",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "feitas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "fago",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "faço",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "fás",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fazes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fai",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "faz",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fazemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "fazedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "fazeis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "fam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "fazem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "fazia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "fazias",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fazia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fazíamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "fazíades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fazíeis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fazíais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "faziam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "figem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "fiz",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "fizem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "figeste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fizeste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "figeche",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fizeche",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fijo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fez",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fizo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "figemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "fizemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "figestes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"second-person"
]
},
{
"form": "fizestes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"second-person"
]
},
{
"form": "figérom",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"third-person"
]
},
{
"form": "fizeram",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"third-person"
]
},
{
"form": "fizérom",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"third-person"
]
},
{
"form": "figera",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "fizera",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "figeras",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fizeras",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "figera",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fizera",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "figéramos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "fizéramos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "figérades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fizéreis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "figérais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fizérades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fizérais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "figeram",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fizeram",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "farei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "farás",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fará",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "faremos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "faredes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fareis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farám",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "farão",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "faria",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farias",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faria",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "faríamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "faríades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "faríeis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "faríais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fariam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "faga",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faça",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fagas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faças",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faga",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "faça",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fagamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "façamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fagades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "façais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fagam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "façam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "figesse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fizesse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "figesses",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fizesses",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "figesse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fizesse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "figéssemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fizéssemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "figéssedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fizésseis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fizéssedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "figessem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fizessem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "figer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fizer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "figeres",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fizeres",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "figer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fizer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "figermos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fizermos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "figerdes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fizerdes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "figerem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fizerem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fai",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faz",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faga",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "faça",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fagamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "façamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "fazede",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fazei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fagam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "façam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "nom fagas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "nom faças",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "nom faga",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "nom faça",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "nom fagamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "nom façamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "nom fagades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "nom façais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "nom fagam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "nom façam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"third-person"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "gl-reinteg-conj"
}
],
"lang": "Galician",
"lang_code": "gl",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Galician entries with incorrect language header",
"Galician irregular verbs",
"Galician lemmas",
"Galician reintegrationist forms",
"Galician verbs",
"Galician verbs ending in -er",
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"reintegrationist spelling of facer"
],
"links": [
[
"facer",
"facer#Galician"
]
]
}
],
"word": "fazer"
}
{
"categories": [
"Ladino entries with incorrect language header",
"Ladino lemmas",
"Ladino terms derived from Latin",
"Ladino terms derived from Old Spanish",
"Ladino terms inherited from Latin",
"Ladino terms inherited from Old Spanish",
"Ladino verbs",
"Ladino verbs in Latin script",
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "lad",
"2": "osp",
"3": "fazer"
},
"expansion": "Old Spanish fazer",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "lad",
"2": "la",
"3": "facio",
"4": "facere"
},
"expansion": "Latin facere",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "es",
"2": "hacer"
},
"expansion": "Spanish hacer",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Old Spanish fazer, from Latin facere. Compare Spanish hacer.",
"forms": [
{
"form": "פ׳אזיר",
"tags": [
"Hebrew"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"heb": "פ׳אזיר"
},
"expansion": "fazer (Hebrew spelling פ׳אזיר)",
"name": "lad-verb"
}
],
"lang": "Ladino",
"lang_code": "lad",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Ladino dialectal terms"
],
"glosses": [
"to make"
],
"links": [
[
"make",
"make"
]
],
"raw_glosses": [
"(Thessaloniki, dialectal) to make"
],
"synonyms": [
{
"word": "azer"
}
],
"tags": [
"dialectal"
]
},
{
"categories": [
"Ladino dialectal terms"
],
"glosses": [
"to do"
],
"links": [
[
"do",
"do"
]
],
"raw_glosses": [
"(Thessaloniki, dialectal) to do"
],
"synonyms": [
{
"word": "azer"
}
],
"tags": [
"dialectal"
]
}
],
"word": "fazer"
}
{
"categories": [
"Old Galician-Portuguese entries with incorrect language header",
"Old Galician-Portuguese lemmas",
"Old Galician-Portuguese terms derived from Latin",
"Old Galician-Portuguese terms inherited from Latin",
"Old Galician-Portuguese verbs",
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Old Galician-Portuguese/eɾ",
"Rhymes:Old Galician-Portuguese/eɾ/2 syllables"
],
"derived": [
{
"word": "desfazer"
},
{
"word": "fazer amor"
}
],
"descendants": [
{
"lang": "Fala",
"lang_code": "fax",
"word": "fel"
},
{
"lang": "Fala",
"lang_code": "fax",
"word": "ficel"
},
{
"lang": "Galician",
"lang_code": "gl",
"word": "facer"
},
{
"lang": "Portuguese",
"lang_code": "pt",
"word": "fazer"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "",
"2": "i",
"3": "I"
},
"expansion": "I",
"name": "yesno"
},
{
"args": {
"1": "Inherited"
},
"expansion": "Inherited",
"name": "glossary"
},
{
"args": {
"1": "roa-opt",
"2": "la",
"3": "faciō",
"4": "facere",
"5": "",
"g": "",
"g2": "",
"g3": "",
"id": "",
"lit": "",
"nocat": "",
"pos": "",
"sc": "",
"sort": "",
"tr": "",
"ts": ""
},
"expansion": "Latin facere",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "roa-opt",
"2": "la",
"3": "faciō",
"4": "facere"
},
"expansion": "Inherited from Latin facere",
"name": "inh+"
}
],
"etymology_text": "Inherited from Latin facere.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "roa-opt",
"2": "verb"
},
"expansion": "fazer",
"name": "head"
}
],
"lang": "Old Galician-Portuguese",
"lang_code": "roa-opt",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"glosses": [
"to do, make"
],
"links": [
[
"do",
"do"
],
[
"make",
"make"
]
]
},
{
"glosses": [
"to create; to produce"
],
"links": [
[
"create",
"create"
],
[
"produce",
"produce"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"rhymes": "-eɾ"
}
],
"word": "fazer"
}
{
"categories": [
"Old Spanish entries with incorrect language header",
"Old Spanish lemmas",
"Old Spanish terms derived from Latin",
"Old Spanish terms inherited from Latin",
"Old Spanish verbs",
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries"
],
"descendants": [
{
"lang": "Ladino",
"lang_code": "lad",
"word": "azer"
},
{
"lang": "Ladino",
"lang_code": "lad",
"word": "אזיר"
},
{
"lang": "Spanish",
"lang_code": "es",
"word": "hacer"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "",
"2": "i",
"3": "I"
},
"expansion": "I",
"name": "yesno"
},
{
"args": {
"1": "Inherited"
},
"expansion": "Inherited",
"name": "glossary"
},
{
"args": {
"1": "osp",
"2": "la",
"3": "facere",
"4": "",
"5": "",
"g": "",
"g2": "",
"g3": "",
"id": "",
"lit": "",
"nocat": "",
"pos": "",
"sc": "",
"sort": "",
"tr": "",
"ts": ""
},
"expansion": "Latin facere",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "osp",
"2": "la",
"3": "facere"
},
"expansion": "Inherited from Latin facere",
"name": "inh+"
}
],
"etymology_text": "Inherited from Latin facere.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "osp",
"2": "verb"
},
"expansion": "fazer",
"name": "head"
}
],
"lang": "Old Spanish",
"lang_code": "osp",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"glosses": [
"to do"
],
"links": [
[
"do",
"do"
]
]
},
{
"glosses": [
"to make"
],
"links": [
[
"make",
"make"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/haˈd͡zeɾ/"
}
],
"word": "fazer"
}
{
"categories": [
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries",
"Portuguese 2-syllable words",
"Portuguese 3-syllable words",
"Portuguese entries with incorrect language header",
"Portuguese irregular verbs",
"Portuguese lemmas",
"Portuguese terms derived from Latin",
"Portuguese terms derived from Old Galician-Portuguese",
"Portuguese terms derived from Proto-Indo-European",
"Portuguese terms derived from the Proto-Indo-European root *dʰeh₁-",
"Portuguese terms inherited from Latin",
"Portuguese terms inherited from Old Galician-Portuguese",
"Portuguese terms with IPA pronunciation",
"Portuguese verbs",
"Portuguese verbs ending in -er"
],
"derived": [
{
"word": "fazer a barba"
},
{
"word": "fazer amor"
},
{
"word": "fazer castelos no ar"
},
{
"tags": [
"Brazil"
],
"word": "fazer cocô"
},
{
"word": "fazer cocó"
},
{
"word": "fazer cu doce"
},
{
"word": "fazer das tripas coração"
},
{
"word": "fazer do limão uma limonada"
},
{
"word": "fazer fita"
},
{
"word": "fazer horas"
},
{
"word": "fazer pouco"
},
{
"word": "fazer sexo"
},
{
"word": "fazer xixi"
},
{
"word": "não fazer por menos"
}
],
"descendants": [
{
"lang": "Macanese",
"lang_code": "mzs",
"word": "fazê"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "pt",
"2": "roa-opt",
"3": "fazer"
},
"expansion": "Old Galician-Portuguese fazer",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "pt",
"2": "la",
"3": "faciō",
"4": "facere"
},
"expansion": "Latin facere",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "gl",
"2": "facer"
},
"expansion": "Galician facer",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "es",
"2": "hacer"
},
"expansion": "Spanish hacer",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "it",
"2": "fare"
},
"expansion": "Italian fare",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "pt",
"2": "ine-pro",
"3": "*dʰeh₁-"
},
"expansion": "",
"name": "root"
}
],
"etymology_text": "From Old Galician-Portuguese fazer, from Latin facere. Compare Galician facer, Spanish hacer, Italian fare.",
"forms": [
{
"form": "faço",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "fiz",
"tags": [
"first-person",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "feito",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "irregular",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "pt-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fazer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"infinitive"
]
},
{
"form": "fazer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"infinitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fazeres",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fazer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fazermos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"infinitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fazerdes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fazerem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fazendo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "feito",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "feitos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "feita",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "feitas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "faço",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "fazes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faz",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fazemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "fazeis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "fazem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "fazia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "fazias",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fazia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fazíamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "fazíeis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "faziam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fiz",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "fizeste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fez",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fizemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "fizestes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"second-person"
]
},
{
"form": "fizeram",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"third-person"
]
},
{
"form": "fizera",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "fizeras",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fizera",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fizéramos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "fizéreis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fizeram",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "farei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "farás",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fará",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "faremos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "fareis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farão",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "faria",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farias",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faria",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "faríamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "faríeis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fariam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "faça",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faças",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faça",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "façamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "façais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "façam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fizesse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fizesses",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fizesse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fizéssemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fizésseis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fizessem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fizer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fizeres",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fizer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fizermos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fizerdes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fizerem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "faz",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faze",
"source": "conjugation",
"tags": [
"Brazil",
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faça",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "façamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "fazei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "façam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "não faças",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "não faça",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "não façamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "não façais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "não façam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "fazer (first-person singular present faço, first-person singular preterite fiz, past participle feito)",
"name": "pt-verb"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"fa",
"zer"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "pt-conj"
}
],
"lang": "Portuguese",
"lang_code": "pt",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Portuguese terms with usage examples",
"Portuguese transitive verbs"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
12,
15
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
10,
14
]
],
"english": "My mother made this dress for me.",
"text": "A minha mãe fez este vestido para mim.",
"translation": "My mother made this dress for me.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"to make",
"to create; to produce"
],
"links": [
[
"make",
"make"
],
[
"create",
"create"
],
[
"produce",
"produce"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to make",
"to create; to produce"
],
"synonyms": [
{
"word": "produzir"
},
{
"word": "confeccionar"
}
],
"tags": [
"transitive"
]
},
{
"categories": [
"Portuguese terms with usage examples",
"Portuguese transitive verbs"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
13,
16
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
9,
18
]
],
"english": "That man committed a horrible crime.",
"text": "Aquele homem fez um crime terrível.",
"translation": "That man committed a horrible crime.",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
9,
16
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
11,
20
]
],
"english": "I answered by making an affirmative gesture.",
"text": "Respondi fazendo um gesto afirmativo.",
"translation": "I answered by making an affirmative gesture.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"to make",
"to do; to execute; to perform"
],
"links": [
[
"make",
"make"
],
[
"do",
"do"
],
[
"execute",
"execute"
],
[
"perform",
"perform"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to make",
"to do; to execute; to perform"
],
"synonyms": [
{
"word": "executar"
},
{
"word": "realizar"
},
{
"word": "praticar"
}
],
"tags": [
"transitive"
]
},
{
"categories": [
"Portuguese auxiliary verbs",
"Portuguese terms with usage examples",
"Portuguese transitive verbs"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
11,
14
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
14,
18
]
],
"english": "The explosion made some buildings fall.",
"text": "A explosão fez cair alguns prédios.",
"translation": "The explosion made some buildings fall.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"to make",
"to cause to"
],
"info_templates": [
{
"args": {
"1": "pt",
"2": "inf<to do something> + dirobj<object made to do something>"
},
"expansion": "[with infinitive ‘to do something’ and direct object ‘object made to do something’]",
"extra_data": {
"words": [
"infinitive",
"‘to",
"do",
"something’",
"and",
"direct",
"object",
"‘object",
"made",
"to",
"do",
"something’"
]
},
"name": "+obj"
}
],
"links": [
[
"make",
"make"
],
[
"cause",
"cause"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to make",
"(auxiliary) to cause to [with infinitive ‘to do something’ and direct object ‘object made to do something’]"
],
"tags": [
"auxiliary",
"transitive"
]
},
{
"categories": [
"Portuguese terms with usage examples",
"Portuguese transitive verbs"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
3,
6
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
13,
17
]
],
"english": "I've already made my bed today.",
"text": "Já fiz a cama hoje.",
"translation": "I've already made my bed today.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"to make",
"to arrange; to clean up; to tidy"
],
"links": [
[
"make",
"make"
],
[
"arrange",
"arrange"
],
[
"clean up",
"clean up"
],
[
"tidy",
"tidy"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to make",
"to arrange; to clean up; to tidy"
],
"synonyms": [
{
"word": "arrumar"
},
{
"word": "organizar"
}
],
"tags": [
"transitive"
]
},
{
"categories": [
"Portuguese terms with usage examples",
"Portuguese transitive verbs"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
7
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
3,
7
]
],
"english": "We made lunch together!",
"text": "Fizemos o almoço juntos!",
"translation": "We made lunch together!",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"to make",
"to cook; to prepare (e.g. food)"
],
"links": [
[
"make",
"make"
],
[
"cook",
"cook"
],
[
"prepare",
"prepare"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to make",
"to cook; to prepare (e.g. food)"
],
"synonyms": [
{
"word": "preparar"
},
{
"word": "cozinhar"
}
],
"tags": [
"transitive"
]
},
{
"categories": [
"Portuguese intransitive verbs",
"Portuguese terms with usage examples"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
3,
6
],
[
30,
33
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
2,
8
],
[
30,
36
]
],
"english": "I played Hansel and my sister played Gretel.",
"text": "Eu fiz de João e a minha irmã fez de Maria.",
"translation": "I played Hansel and my sister played Gretel.",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
8
]
],
"english": "to play the fool",
"text": "fazer-se de bobo",
"translation": "to play the fool",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"to play; to pretend to be"
],
"info_templates": [
{
"args": {
"1": "pt",
"2": ":de<someone>"
},
"expansion": "[with de ‘someone’]",
"extra_data": {
"words": [
"de",
"‘someone’"
]
},
"name": "+obj"
}
],
"links": [
[
"play",
"play"
],
[
"pretend",
"pretend"
]
],
"raw_glosses": [
"(intransitive) to play; to pretend to be [with de ‘someone’]"
],
"tags": [
"intransitive"
]
},
{
"categories": [
"Portuguese terms with usage examples",
"Portuguese transitive verbs"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
6,
13
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
5,
11
]
],
"english": "Both turned fifteen last month.",
"text": "Ambos fizeram quinze anos no mês passado.",
"translation": "Both turned fifteen last month.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"to turn; to reach an age; to have a birthday"
],
"links": [
[
"turn",
"turn"
],
[
"reach",
"reach"
],
[
"age",
"age"
],
[
"birthday",
"birthday"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to turn; to reach an age; to have a birthday"
],
"synonyms": [
{
"word": "completar"
}
],
"tags": [
"transitive"
]
},
{
"categories": [
"Portuguese terms with usage examples",
"Portuguese transitive verbs"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
17,
21
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
22,
26
],
[
32,
35
]
],
"english": "If you buy two, I can sell them for thirty dollars.",
"text": "Se comprar dois, faço por trinta dólares.",
"translation": "If you buy two, I can sell them for thirty dollars.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"to sell (something) [with por ‘for a given price’] (usually to make cheaper in a bargain)"
],
"info_templates": [
{
"args": {
"1": "pt",
"2": ":por<for a given price>"
},
"expansion": "[with por ‘for a given price’]",
"extra_data": {
"words": [
"por",
"‘for",
"a",
"given",
"price’"
]
},
"name": "+obj"
}
],
"links": [
[
"bargain",
"bargain"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to sell (something) [with por ‘for a given price’] (usually to make cheaper in a bargain)"
],
"tags": [
"transitive"
]
},
{
"categories": [
"Portuguese terms with usage examples",
"Portuguese transitive verbs"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
3,
7
]
],
"english": "I study chemistry (at university).",
"text": "Eu faço química.",
"translation": "I study chemistry (at university).",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
8,
13
],
[
30,
37
]
],
"english": "I'm taking an English course.",
"text": "Estou a fazer inglês. / Estou fazendo inglês.",
"translation": "I'm taking an English course.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"to attend a course (academic or not), to study"
],
"links": [
[
"attend",
"attend"
],
[
"course",
"course"
],
[
"study",
"study"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to attend a course (academic or not), to study"
],
"synonyms": [
{
"tags": [
"Brazil"
],
"word": "cursar"
}
],
"tags": [
"transitive"
]
},
{
"categories": [
"Portuguese impersonal verbs",
"Portuguese terms with usage examples",
"Portuguese transitive verbs"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
3
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
10,
21
]
],
"english": "Two hours have passed since my uncle arrived.",
"text": "Faz duas horas que meu tio chegou.",
"translation": "Two hours have passed since my uncle arrived.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"to pass (said of time)"
],
"links": [
[
"pass",
"pass"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive, impersonal) to pass (said of time)"
],
"tags": [
"impersonal",
"transitive"
]
},
{
"categories": [
"Portuguese impersonal verbs",
"Portuguese terms with usage examples",
"Portuguese transitive verbs"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
5,
8
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
2,
4
]
],
"english": "It’s always sunny here.",
"text": "Aqui faz sempre sol.",
"translation": "It’s always sunny here.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"to be; to occur (said of a weather phenomenon)"
],
"links": [
[
"be",
"be"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive, impersonal) to be; to occur (said of a weather phenomenon)"
],
"tags": [
"impersonal",
"transitive"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/faˈze(ʁ)/",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "[faˈze(h)]",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "/faˈze(ʁ)/",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "[faˈze(h)]",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "/faˈze(ɾ)/",
"tags": [
"São-Paulo"
]
},
{
"ipa": "/faˈze(ʁ)/",
"tags": [
"Rio-de-Janeiro"
]
},
{
"ipa": "[faˈze(χ)]",
"tags": [
"Rio-de-Janeiro"
]
},
{
"ipa": "/faˈze(ɻ)/",
"tags": [
"Southern-Brazil"
]
},
{
"ipa": "/fɐˈzeɾ/",
"tags": [
"Portugal"
]
},
{
"ipa": "/fɐˈzeɾ/",
"tags": [
"Portugal"
]
},
{
"ipa": "/fɐˈze.ɾi/",
"tags": [
"Portugal",
"Southern"
]
},
{
"ipa": "/fɐˈzɐ(ɾ)/",
"note": "São Miguel, Azores"
},
{
"audio": "pt-br-fazer.ogg",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/5/5d/Pt-br-fazer.ogg/Pt-br-fazer.ogg.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5d/Pt-br-fazer.ogg"
},
{
"audio": "LL-Q5146 (por)-JnpoJuwan-fazer.wav",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/9/94/LL-Q5146_%28por%29-JnpoJuwan-fazer.wav/LL-Q5146_%28por%29-JnpoJuwan-fazer.wav.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/9/94/LL-Q5146_%28por%29-JnpoJuwan-fazer.wav/LL-Q5146_%28por%29-JnpoJuwan-fazer.wav.ogg"
},
{
"audio": "LL-Q5146 (por)-Santamarcanda-fazer.wav",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/a/a0/LL-Q5146_%28por%29-Santamarcanda-fazer.wav/LL-Q5146_%28por%29-Santamarcanda-fazer.wav.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/a/a0/LL-Q5146_%28por%29-Santamarcanda-fazer.wav/LL-Q5146_%28por%29-Santamarcanda-fazer.wav.ogg"
}
],
"word": "fazer"
}
{
"forms": [
{
"form": "fago",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "fize",
"tags": [
"first-person",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "fecho",
"tags": [
"participle",
"past"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"part": "fecho",
"pres": "fago",
"pret": "fize"
},
"expansion": "fazer (first-person singular present fago, first-person singular preterite fize, past participle fecho)",
"name": "es-verb"
}
],
"lang": "Spanish",
"lang_code": "es",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "hacer"
}
],
"categories": [
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries",
"Spanish entries with incorrect language header",
"Spanish lemmas",
"Spanish obsolete forms",
"Spanish terms spelled with ZE",
"Spanish verbs",
"Spanish verbs ending in -er"
],
"glosses": [
"obsolete spelling of hacer"
],
"links": [
[
"hacer",
"hacer#Spanish"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"obsolete"
]
}
],
"word": "fazer"
}
Download raw JSONL data for fazer meaning in All languages combined (40.6kB)
{
"called_from": "form_descriptions/1698",
"msg": "unrecognized head form: reintegrationist norm",
"path": [
"fazer"
],
"section": "Galician",
"subsection": "verb",
"title": "fazer",
"trace": ""
}
{
"called_from": "form_descriptions/1831",
"msg": "unrecognized sense qualifier: Thessaloniki, dialectal",
"path": [
"fazer"
],
"section": "Ladino",
"subsection": "verb",
"title": "fazer",
"trace": ""
}
{
"called_from": "form_descriptions/1831",
"msg": "unrecognized sense qualifier: Thessaloniki, dialectal",
"path": [
"fazer"
],
"section": "Ladino",
"subsection": "verb",
"title": "fazer",
"trace": ""
}
{
"called_from": "form_descriptions/1831",
"msg": "unrecognized sense qualifier: Thessaloniki, dialectal",
"path": [
"fazer"
],
"section": "Ladino",
"subsection": "verb",
"title": "fazer",
"trace": ""
}
{
"called_from": "form_descriptions/1831",
"msg": "unrecognized sense qualifier: Thessaloniki, dialectal",
"path": [
"fazer"
],
"section": "Ladino",
"subsection": "verb",
"title": "fazer",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-31 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (e97c820 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.